IE Warning
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
Back to top
 
 
 

Contacteaza-ne pentru programarea unei lectii de tenis de camp!!!

Organizam lectii de tenis de camp in Arad, in incinta Activ Club, pentru copii, tineri si chiar adulti. Tenisul este un sport ce poate fi practicat incepand de la 4-5 ani pe tot parcursul vietii si care aduce numeroase beneficii de ordin fizic si psihic celor care il practica.

Tenisul de camp este in acelasi timp un sport si  un joc si si trebuie ca toti cei care il practica, copii sau adulti, sa ii pastreze esenta.

Aceste lectii  de tenis sunt organizate pentru trei categorii de jucatori:lectii de tenis pentru adulti

  • Lectii de tenis initiere
  • Lectii de tenis agrement
  • Lectii de tenis sportiv

 

Lectii de tenis initiere se adreseaza celor ce doresc sa ia primul contact cu jocul de tenis fie ei copii, tineri sau adulti. Metodele abordate in timpul antrenamentelor sunt insa diferite, urmarindu-se o adaptare la nivelul de intelegere si la posibilitatile fizice ale participantilor. De asemenea mingile, rachetele, dimensiunea suprafetei de joc sunt adaptate posibilitatilor celor care participa la cursuri.

Pentru copii, incepand cu varsta de 4-5 ani, se folosesc mingi colorate de burete cu diametru mai mare decat al celor obisnuite, a caror saritura si viteza sunt mai reduse, favorizand astfel jocul. Acestea impreuna cu rachete mai mici decat cele destinate adultilor, cu suprafata mare de lovire, filee cu inaltime mai mica si suprafata de joc mai redusa ii ajuta pe tinerii tenismeni sa reuseasca sa realizeze cateva schimburi de mingi sis a descopere placerea jocului chiar daca tehnica nu este forte avansata. Pe masura ce deprinderile se imbunatatesc diametrul mingilor se reduce, folosindu-se mingi mai moi dar cu acelasi diametru cu al mingilor normale de joc, realizandu-se astfel o trecere Lectii de tenis pentu copiitreptata, naturala catre jocul pe teren mare cu rachete mai mari si mingi oficiale.

Atmosfera de joc si joaca este prezenta in cadrul antrenamentelor indeplinindu-se una din nevoile esentiale ale copiilor, aceea de a se juca. Folosind grupe de antrenament de 4 – 6 copii putem organiza activitatile astfel incat sa urmarim cu consecventa realizare acestui ultim obiectiv deosebit de important in dezvoltarea celor mici.

Pentru aceasta categorie de varsta durata fiecarui antrenament in parte este de maxim 60 de minute, numarul lor fiind de 8, 12 / luna

Lectii de tenis initiere destinate tinerilor si adultilor urmaresc cu mare atentie ceea ce isi doreste fiecare participant in parte. De obicei fiecare dintre participantii la cursurile noastre de initiere doreste sa ajunga cat mai repede sa realizeze cateva schimburi de mingi, sa joace un meci cu partenerii de antrenament sau cu prietenii care deja joaca. Incercam inca de la primul antrenament sa urmarim acest obiectiv important pentru fiecare dintre ei, modeland astfel antrenamentele si formand deprinderea de a realiza schimburi de mingi inca de la inceput.

Bineinteles ca tehnica isi are locul ei important si bine definit in cadrul acestor lectii de tenis de initiere, fiind adaugata si imbunatatita treptat concomitent cu formarea deprinderilor de joc. Langa toate acestea se adauga cunostinte tactice de baza si de regulament care vor contribui la finele stagiului de initiere la formarea capacitatii de practica tenisul independent la un nivel de baza.

Pentru aceasta categorie de varsta durata fiecarei lectii de tenis  poate fi cuprinsa intre 60 si 90 de minute, cu un numar intre 4 si 12 antrenamente / luna.

Pe langa acestea cei care joaca tenis de camp impreuna cu noi ni se pot alatura si in alte activitati pe care le organizam pentru membrii nostri:

Tabere de ski si snowboard in Austria

Vacante la ski in familie in Austria

Tabere de vara